ABD’den Türkiye ve Rusya’ya askerlerinizi derhal çekin – haberbizden

ABD’den Türkiye ve Rusya’ya askerlerinizi derhal çekin

ABD, yabancı güçlerin Libya’dan çekilmesi için tanınan sürenin dolduğuna işaret ederek, Türkiye ve Rusya’dan Libya’daki güçlerini derhal geri çekmesini istedi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi‘nde (BMGK) Libya konulu bir oturumda konuşan ABD‘nin BM nezdindeki daimi büyükelçisi Richard Mills, Libya’dan tüm yabancı askerlerin çekilmesi için tanınan sürenin dolduğuna işaret etti.

Mills, “RusyaTürkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil tüm yabancı tarafları, Libya’nın egemenliğine saygıya ve Libya’daki askeri müdahaleyi derhal ve tamamen durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

ABD’li elçi Mills, BMGK’daki konuşmasında “Ekim ateşkes anlaşmasına dayanarak Türkiye ve Rusya’yı, güçlerini ülkeden çekme işlemlerini derhal başlatmaya, topladıkları, finanse ettikleri, konuşlandırdıkları ve destek verdikleri yabancı paralı askerler ve askeri vekalet güçlerini Libya’dan çekmeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

BM tahminlerine göre Libya’da yaklaşık 20 bin yabancı askeri güç ve paralı asker bulunuyor. Türkiye, Trablus merkezli ve BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine; BAE, Mısır ve Rusya ise ülkenin doğu ve güneyinde kontrolü elinde bulunduran Halife Hafter güçlerine destek veriyor. (Kaynak: DW)

Bir Cevap Yazın