Pentagon Sözcüsü Jessica L. McNulty, Amerikan ordusunun Rojava, Irak Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta müttefikleri ile birlikte IŞİD’e karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Rudaw’a konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jessica L. McNulty, “Peşmerge Irak’ta IŞİD’in yenilgiye uğratılması için değerli bir müttefik oldu. Kuzey Irak’ta güvenlik ve istikrarın sağlanması konusunda çok önemli bir rol üstleniyorlar” dedi.

Jessica L. McNulty, “Kuzeydoğu Suriye’deki müttefiklerimizle IŞİD’in petrol yataklarına ulaşamaması için ortak çalışmaya devam edeceğiz. Demokratik Suriye Güçleri Amerikan kuvvetlerinin desteği ile IŞİD’e gelir kaynağı olmasın diye bu petrol yataklarını koruyor” ifadelerini kullandı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby de günlük basın toplantısında Rojava’daki petrol yataklarının halen ABD tarafından korunup korunmadığına yönelik bir soruya Kirby, “Gerektiği yerde sivilleri korumak üzere verilen belirli yetkiler dışında, ABD Savunma Bakanlığı personeli ve sözleşmelilerinin, Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol kaynaklarını geliştirmeye çalışan şirketlere, çalışan ve yetkililerine destek sağlama yetkisi yok” yanıtını verdi.Kirby, bölgede halen 900 askerinin bulunduğunu söyledi.

Kirby, “SDG, IŞİD ile mücadeleye devam ettiğinden onlara yardım etmeye devam ediyoruz, bunun nicelik ve niteliklerini açıklayamam ancak (CENTCOM Komutanı Kenneth) McKenzie’nin de bu sabah bahsettiği üzere IŞİD ile mücadele koalisyonuna SDG de dahildir” dedi.