Eski ABD Başkanı Trump döneminin son günlerinde İran ile savaşın eşiğinden döndüklerini belirten ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral McKenzie, artık yeni yönetimle ABD’nin eski politikasının geri geleceğini ifade etti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD Başkanı Joe Biden’ın görevi devralması sonrasında Orta Doğu’ya seyahat eden uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin göreve gelmesi ile ABD ve İran ilişkilerinin “fırsat dönemine” girdiğini dile getirdi.

General McKenzie, Donald Trump’ın görevdeki son haftalarında İran ile ABD arasında artan bir tehdit dalgasının söz konusu olduğunu anlatarak, İran’a karşı caydırıcı davrandıklarını ve amaçlarının “savaşı engellemek” olduğunu kaydetti.

“İran, Irak’ta ABD’yi doğrudan hedef almıyor” CENTCOM Komutanı McKenzie, İran’ın Irak’ta ve bölgede doğrudan ABD’yi hedef almadığını ancak Irak’ta destekledikleri güçlerin faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek şunları dile getirdi:

“Genel olarak onlar da (İran) desteklediği güçlere o sırada bir savaş çıkarmanın doğru bir zaman olmadığını söylediler. Tabii tüm bu olanlar sadece askeri boyutla alakalı değil. İran’ın da yeni yönetimi beklediğine ve işlerin değişip değişmeyeceğine yönelik siyasal hesaplamalar yaptığına eminim.”

Ayrıca CENTCOM Komutanı McKenzie, “Artık ABD politikasını geri getirecek yeni bir yönetim var” sözlerine yer verdi.