ABD’den kritik karar: Rojava’dan çekilecek mi ? – HABER BİZDEN

ABD’den kritik karar: Rojava’dan çekilecek mi ?

abd

Suriye’deki ABD askerlerinin çekilmesi için Temsilciler Meclisi’nde sunulan yasa tasarısı, 103 ‘evet’e karşılık 321 ‘hayır’la reddedildi. Tasarıyı hazırlayan Cumhuriyetçi Gaetz, ABD askerlerinin çekilmesini IŞİD’le mücadeleye zarar vermeyeceğini belirtti.

Cumhuriyetçi Matt Gaetz’in sunduğu ve ABD Başkanı Joe Biden’ı tüm Amerikan askerlerini Suriye’den çekmeye çağıran yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde oylandı.

ABD Temsilciler Meclisi, Suriye’deki yaklaşık 900 Amerikan askerinin 180 gün içinde geri çekilmesi çağrısında bulunan yasa tasarısını ezici çoğunlukla kabul etmedi.

Florida’dan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Matt Gaetz’in hazırladığı tasarı, sadece 103 kişiden destek buldu. 321 üye ise IŞİD’i gerekçe göstererek tasarıyı reddetti.

Gaetz söz konusu tasarıyı, geçen ay Rojava’da üst düzey bir IŞİD liderine düzenlenen helikopter baskını sırasında dört Amerikan askerinin yaralanması sonrasında hazırlamıştı.

Cumhuriyetçi siyasetçi, Amerikan askerlerinin IŞİD gerekçesiyle Suriye’de tutulmasına karşı çıkmış, “Bir IŞİD halifeliği ile bu halifeliğin olmaması arasında duran şeyin, bu cehenneme bir zafer tanımı yapılmadan gönderilen 900 Amerikan askeri olmadığını düşünüyorum” demişti.

“Kongre Suriye’de askeri güç kullanımına hiçbir zaman yetki vermedi” diyen Gaetz, “ABD şu an Suriye ile veya Suriye’ye karşı savaşta değil. O zaman niçin orada tehlikeli askeri operasyonlar düzenliyoruz? Başkan Biden Suriye’deki Amerikan askerlerinin hepsini çekmeli” ifadelerini kullanmıştı.

Gaetz, tasarısının oylanabilmesi için Savaş Yetkileri Yasası’ndaki hızlandırılmış prosedürlere başvurmuştu.

‘IŞİD’le mücadeleye zarar verir’

Bazı Demokrat vekillerin de desteğini alan tasarı büyük farkla reddedilirken, askerlerin Suriye’de kalmasını savunan IŞİD’le mücadeleye vurgu yaptı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Michael McCaul, hem Amerikan askerlerinin Suriye’deki varlığının yasal olduğunu savundu, hem de ABD’nin geçen sene 466 IŞİD’liyi öldürdüğüne, 250’sini yakaladığına dikkat çekti.

Komitenin kıdemli Demokrat üyesi Gregory Meeks ise ABD’nin Suriye’de ucu açık bir şekilde kalmasına karşı olduğunu söylese de, “Bu tasarı, çabalarımız için kritik bir zamanda görevimize vakti gelmeden son verilmesini dayatıyor” iddiasında bulundu.

%d blogcu bunu beğendi: