ABD’de karantina isyanı! Silahlarıyla sokaklara döküldüler

Flaş

 ABD’de karantina isyanı! Silahlarıyla sokaklara döküldüler

25.04.2020 - 21:53

Güncelleme : 25.04.2020 - 21:53

925 vakanın tespit edildiği ABD’de, 52 bini aşkın ölüme rağmen Başkan Trump’ın kışkırtmasıyla protestocular bir kez daha sokaklarda. Wisconsin eyaletindeki Madison şehrindeki valilik binası önündeki silahlı kalabalık, karantinanın kaldırılmasını istiyor.

Yeryüzünde koronavirüse yakalananların sayısı bu sabah itibariyle 2 milyon 832 bini aştı, can kaybının gün içinde 200 bini geçmesi bekleniyor. Karantinaya isyan edenler ise silahlarla sokaklara döküldü.

925 vakanın tespit edildiği ABD’de, 52 bini aşkın ölüme rağmen Başkan Donald Trump’ın kışkırtmasıyla protestocular bir kez daha sokaklarda. Wisconsin eyaletindeki Madison şehrindeki valilik binası önündeki kalabalık, karantinanın kaldırılmasını istiyor.

İnsanlara dezenfektan enjekte edilmesi gibi dahiyane fikirlerin sahibi Trump’ı destekleyenler, Madison kentinde beklendiği gibi yine silahlarıyla arz-ı endam etti. Vali Tny Evers’ın 26 Mayıs’a kadar uzatılan ‘evde kal’ düzenlemelerini kaldırmasını isteyen gruplar, 1000 kişiden fazla toplanma yasağı nedeniyle üç ayrı yerdeydi.

Madison kentindeki Trump destekçilerinin bazıları ağız ve burunlarını maskeyle kapatırken çoğu kişi maskesizdi. Şehirde karantinanın sürmesini isteyenler de sokağa indi. Bir protestocu, karantinanın kaldırılmasını isteyenlere “Evinize gidin” pankartıyla sesleniyor. Wisconsin’de 7 Nisan’da ön seçimler için sandıklar açılmış, oy kullanan ya da sandık görevlisi olarak çalışan en az 19 kişide corona virüs tespit edilmişti.

ABD’de bazı eyaletler haftalar süren sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Georgia eyaleti hızla ‘açılan’ bölgelerden biri. Bowling salonları, spa merkezleri, dövmeciler, salonlar ve kişisel bakım merkezleri faaliyetlerine devam edecek. Georgia’da Pazartesi gününden itibaren de restoranlar ve tiyatro salonları yeniden açılacak.

ÜÇ EYALETTE SALGIN KISITLAMALARI GEVŞETİLDİ

Öte yandan ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele çerçevesinde alınan önlemlerin bazıları üç eyalette gevşetildi.

Amerikan basınına göre, Georgia ve Oklahoma’da bovling salonları, kuaförler, dövmeciler ve spa merkezleri gibi yerlerin yeniden açılmasına izin verilirken, Alaska’da restoranlara ve perakendecilere uygulanan kısıtlamalar kaldırıldı.

Alaska’nın bazı bölgeleri ise katı kurallara sadık kalmayı tercih etti. Her üç eyalette de açılan dükkanlara ve restoranlara gidecek müşterilerin, sosyal mesafe kuralına uyması bekleniyor. Georgia’da pazartesi de restoranların ve sinemaların açılmasına izin verilmesi öngörülüyor.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın