ABD Senatosu’ndan Türkiye kararı – HABER BİZDEN

ABD Senatosu’ndan Türkiye kararı

erdoğan

ABD’li 54 Senatörün ortak kaleme aldığı mektupta, Başkan Joe Biden’a “Kürtlere yapılan saldırıların kabul edilemez olduğu” vurgusu yapıldı.ABD Kongresi’nden 54 senatör ortak bir mektuba imza atarak Başkan Joe Biden’dan Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri, otoriterleşen Erdoğan iktidarı ve Rojava’da bulunan Kürtler için harekete geçmesi çağrısı yapıldı.Demokrat Senatör Ron Wyden ve Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio öncülüğünde hazırlanan mektupta, Erdoğan’ın Ruslar’dan S-400 hava savunma sistemi almasının ve Suriye’de Kürtlere saldırmasının kabul edilemez olduğunun altı çizildi.

“ERDOĞAN’IN DURDURMASINI İSTİYORUZ”

Mektupta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iç siyasette muhalefeti marjinalleştirdiği, eleştiri yapan basını susturduğu ve gazetecileri tutukladığı belirtilirken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yönetimine muhaliflere baskıyı bir an önce bırakmasını, siyasi tutukluların salınmasını ve otoriteryen yönetimi durdurmasını istiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Biden’ın seçime gelmesinin ardından Türkiye NATO müttefiki olarak ABD ile daha iyi ilişkiler istediğini duyurmuştu. İngiliz haber ajansı Reuters, “Biden’ın insan hakları konusunda Ankara’ya daha sert yaklaşması bekleniyor” yorumunu yaptı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: