ABD Dışişleri Bakanlığı, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcülüğü, IŞİD’le mücadelede “aslan payına” sahip olan DSG ile askeri ortaklığın devam edeceğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak Rudaw’a açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Rojava ve Suriye’nin kuzeydoğusunda DSG’ye yardımlarının devam edeceğini belirtti.

DSG’nin yetenekli ve kararlı bir askeri ortak olmaya devam ettiğini kaydeden Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, “Sahada IŞİD’e karşı mücadelede aslan payını alan Demokratik Suriye Güçleri (DSG), yetenekli ve kararlı bir askeri ortak olmaya devam ediyor. ABD’nin desteği olmadan IŞİD teröristlerini kökten temizleyemez ve hala gözaltında olan on binlerce IŞİD’li tutuklu ve aileyi koruyamazlar” dedi.

“ABD, Erbil ile Bağdat arasında özellikle mali konularda yaşanan çelişkileri nasıl değerlendiriyor?” sorusuna Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, “İstikrarlı, müreffeh, demokratik ve birleşik bir Irak’ı destekliyoruz. Stratejik anlaşmamızın çerçevesi bizim için ilişkilerimizin temel kalıpları oluyor” yanıtını verdi.